Blog Sportowy, Żeglarstwo Regatowe » Blog Sportowy

Masthead header

Ufffff,co za weekend!

28.BMW Opti Team Cup Berlin 2015
To był niesamowity dzień. Piękna niedziela pełna emocji!!!
Już w czwartek „optimistyczna” ekipa pod kierownictwem Trenera Marka Karbowskiego wyruszyła do Berlina bronić zdobytego w ubiegłym roku Pucharu BMW Opti Team Cup 2015. Do regat drużynowych zgłosiło się 15 Teamów z Europy i jedna z USA.
Polskę reprezentowały dwa zespoły w składzie:
Poland 1
Kapitan-Kuba Gołębiowski, Filip Szmit, Sławek Kapałka, Patryk Kosmalski, Mateusz Grzempa
Poland 2
Szczepan Domasiewicz, Sara Florczyńska, Anna Januszewska, Filip Miłoszewski, Laura Szulc.
Piątek zarezerwowany był na rozpływanie i treningi. Niestety tego dnia nie było wiatru i możliwa była jedynie odprawa taktyczna na lądzie.
Sobota – wyścigi każdy z każdym.

Tak pierwsze starty podsumował Trener Marek : „…pierwszy dzień regat za nami. Nie było łatwo, a początek był bardzo trudny. Zabrakło wczorajszego dnia na rozpływanie.
Na początek kicha i przegrana z GER 2. Brakowało przede wszystkim prędkości.
Korekta w zespole i ustawieniach i zaczęło lepiej funkcjonować. Wygrana z GBR, Wygrana z RUS (bardzo słaby zespół z Kaliningradu) i po błędach przegrana z SWE.
Troszkę słabo, 2:2. Na szczęście zespół rozkręca się i nasza siła rośnie.
Zaczynamy bardzo dobrze startować i mamy super szybkość na kursach wolnych. To są nasze atuty. Kolejne wygrane z PYC (Niemcy), NOR i o dziwo prosty wyścig z ITA, z którymi zawsze nie jest nam „po drodze”.
Po 7 wyścigach przenieśliśmy się na drugą trasę. Pierwszy wyścig z USA niestety przegrywamy, na własne życzenie. Złe decyzje tuż przed metą, pewne „damy radę”. Kolejno DEN, FIN i NED łatwe wygrane.
Jutro kończymy Round Robin. Cztery wyścigi i finały. Jakie mamy szanse do końca nie wiem, nie znamy wyników SUI, SWE, ITA, FIN, USA, oni są groźni.
Zespół drugi radzi sobie bardzo dobrze. Wygrali między innymi z DEN i NED, mają 5 zwycięstw.”
Niedziela już była nasza. Nie pozostawiliśmy złudzeń kto jest najlepszy. Wygraliśmy wszystkie wyścigi finałowe.
„…Team Poland 1 with, Jakub Gołębiowski, Mateusz Grzempa, Sławomir Kapałka,
Patryk Kosmalski and Filip Szmit wins the 2015 Optimist Team Cup with a 2:0
Victory in the final over Team Sweden with Carl Hörfeldt, Oscar Engström, Alice
Moss and Olle Aronson. Place 3 goes to Italy with a 2:1 victory against the team
of USA in the small final.” (źródło: http://optiteamcup.de)
Po raz pierwszy w historii Puchar Team Cup ponownie rok po roku jedzie do Polski. Prawdopodobnie, jedynie Duńczykom udało się 2 razy z rzędu wygrać tą imprezę.
Osobiście miałem wielką nadzieję, że i tym razem będziemy najlepsi. Należy jednak pamiętać, że to jest sport. Jest jak zawsze nieprzewidywalny, ale za to tak bardzo emocjonujący.
Wielkie gratulacje dla polskich zespołów, a szczególnie dla zwycięskiej Drużyny.
Przede wszystkim gratulacje dla Marka Karbowskiego. Za wielka wiarę w sukces, za zaangażowanie, poświęcenie i pełen profesjonalizm.
Tak nasz kolega Artur skomentował ten wspaniały triumf :”…Ty stajesz się specjalistą od drużynówek nie tylko w Polsce ale na skalę europejską a może i światową! Gratulacje dla Ciebie i całej ekipy ”
Marku dziękujemy!!!
Foto : Marek Karbowski

fifififi6fifi3

fifi2
Także nasza najlepsza załoga w klasie 420 Julia Szmit & Hania Dzik nie odpuszczają. Tym razem w ramach przygotowań do Mistrzostw Świata Juniorów ISAF Malezja wraz z trzema innymi załogami z Polski : Aga Urbaś & Kasia Romaniuk, Maciek Krusiec & Radecki Rafał i Grzegorz Olko & Ignacy Jaszczuk wystartowali we włoskim San Remo w regatach TROFEO JEAN BERTRAND. Warunki do żeglugi były bardzo trudne. Wiatr dochodzący do 30 węzłów w niedzielę i wysoka fala stanowiły nie lada wyzwanie dla zawodników. Ostatecznie Polacy powinni być zadowoleni z wyników.

W kategorii Kobiet Julia z Hanią -1 miejsce, Aga z Kasią -3 miejsce. Panowie odpowiednio Maciek z Rafałem 4 i Grzegorz z Ignacym 10.

ranking
Teraz w programie kilka dni treningów razem z zespołami z Włoch i na przełomie miesiąca ponowny start w dużych międzynarodowych regatach ( na tą chwilę już siedem krajów potwierdziło swój udział )  IWR Imperia Winter Regatta 2015 we
Włoszech.
Gratulacje dla zawodników i Trenera Kadry Polski klasa 420 – Pawła Nowakowskiego.

Foto : źródło http://www.yachtclubsanremo.it/regata/trofeo-jean-bertrand-2/
Trofeo Jean Bertrand YCSanremo 31 ottobre 1 novembre 2015Trofeo Jean Bertrand YCSanremo 31 ottobre 1 novembre 2015Trofeo Jean Bertrand YCSanremo 31 ottobre 1 novembre 2015

Gazeta Giżycka o naszych sukcesach :)

tomek-22

źródło: www.gizycko.wm.pl

tomek-gazeta-1