Blog Sportowy, Żeglarstwo Regatowe » Blog Sportowy

Masthead header

XXXVIII Regaty w klasie optimist o „Puchar Trzech Ryb” Energa Sailing Cup przeszły do historii :)

 
Już chyba każdy obserwator i miłośnik optimista w Kraju wie, że Giżycko słynie z dobrej organizacji regat żeglarskich dla najmłodszych. Oczywiście jesteśmy tylko ludźmi i my także popełniamy błędy, ale ciągle się uczymy. Mamy nadzieję, że dotychczasowe i  kolejne edycje tychże Regat wszystkim na długo zapiszą się w pamięci.
Puchar Trzech Ryb to wielka tradycja. Regaty rozgrywane na Jeziorze Niegocin w samy centrum Giżycka, w jednym z najnowocześniejszych portów żeglarskich na Mazurach.
Eko Marina i Kierownik Portu Dariusz Klimaszewski zawsze chętnie i z uśmiechem na twarzy gości wszystkich, także tych najmłodszych żeglarzy.
Tu wszyscy czujemy się jak u siebie. To tu, każdy z nas może poczuć ducha rywalizacji sportowej!
I tym razem wsparcie otrzymaliśmy od Energii. PTR to kolejna edycja cyklu Regat  „Energa Sailing Cup”. Już niedługo wielki finał w Spocie, a kto wygra? Zobaczymy!
Podczas tych trzech dni, na akwenie jeziora ścigała się rekordowa w tym roku ilość zawodników. Łącznie wystartowało prawie 300 optimiściarzy.
Warunki na Niegocinie w piątek i w sobotę były wyśmienite. Dwa dni dobrego wiatru i dużo słońca! Kto nie przyjechał niech żałuje.
W internecie i na różnego rodzaju portalach społecznościowych, aż zawrzało. Masa zdjęć, relacji, komentarzy. Takie jest właśnie współczesne żeglarstwo.
Żeglarstwo dostępne dla wszystkich. Nie tylko dla ludzi z zasobnym portfelem. Samoistna promocja, pozytywny odbiór, szczęście gości- nieocenione.
To niesamowita szansa dla miasta, dla lokalnego rynku turystycznego, szkoda, że bardzo często bagatelizowana. Według moich wyliczeń na regaty do Giżycka przyjechało ok. 500 osób z nawet najdalszych zakątków Polski. Jestem przekonany, że w przyszłości to zaprocentuje dużą frekwencją w sezonie turystycznym.
Ale nie to najważniejsze. Rywalizacja dzieciaków, poziom satysfakcji, niesamowite wrażenia, wspomnienia z wody i lądu, to jest cel, który wydaje się, że osiągnęliśmy.
To nie były zwykłe regaty, to było WIDOWISKO! W każdym calu profesjonalne i niesamowite. Strefa kibica, bezpośrednie relacje z wody i portu, komentarze to już standardy.
Obsługa tych małych żeglarzy, sportowców była wspaniała. Zabawa, edukacja, nauka i sport to idealne połączenie.
Podczas Regat, dzieci w wieku 6-13 lat, miały możliwość skorzystania z bezpłatnych” Warsztatów Edukacji Żeglarskiej” pod okiem instruktorów. Cała akcja obejmowała wstępne szkolenie żeglarskie na lądzie i na akwenie. Sprawcą tej akcji jest Polski Związek Żeglarski i Energa.
Sama idea bardzo mi się spodobała. Fajnie, że dzieciaki podczas tych regat miały taką możliwość. Mogły choć przez chwilę poczuć się jak ich rówieśnicy i po prostu „złapać wiatr w żagle”. Zawsze kibicuję takim inicjatywom. Brawo!
Co do rywalizacji grupy A, to była naprawdę bardzo emocjonująca. Jezioro Niegocin to specyficzny akwen do żeglugi. W połączeniu z silnym wiatrem, przysporzył  wielu zawodnikom masę problemów. Pierwszego dnia, przy mocnym szkwalistym wietrze, nie wszyscy  byli wstanie osiągnąć zamierzony cel.
Ale takie jest żeglarstwo. Jednym za dużo wieje, innym za mało. Jedni wolą ścigać się na jeziorze inni na zatoce. Ważne jest to, że sprawia nam to ogromną satysfakcję. Nam: Rodzicom, Trenerom, Zawodnikom.
Puchar Trzech Ryb tym razem pojechał do Goleniowa. Wielkie brawa dla  Maksymiliana Cymermana z UKS Barnim Goleniów i Trenera Michała Zery!
Drugi był Juliusz Hebel  z Bazy Mrągowo, Trener Tomasz Szawkowski i trzecia Gabriela Czapska z KS Spójnia Warszawa z Trenerem Jackiem Turczynowiczem.
Po czterech imprezach Energa Sailing Cup, sytuacja coraz bardziej się krystalizuje. Widać, że mamy w tym sezonie, na szczycie, kilkunastu bardzo mocnych zawodników.
W związku z tym rywalizacja do końca będzie bardzo emocjonująca.
Jesteśmy bardzo zadowoleni ze startu Filipa na PTR. Może 11 miejsce nie jest spełnieniem marzeń, ale cały czas jesteśmy ” w gazie” i na tą chwilę budujemy formę na imprezy mistrzowskie.Pełne wyniki TU
 Już w czwartek Zawodnicy Kadry Narodowej w składzie: Patryk Kosmalski, Sławomir Kapałka, Jakub Gołębiowski, Filip Szmit, Gustaw Miciński z Trenerem Przemysławem  Strusiem na czele, polecieli do Portugalii reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata. Na miejscu wszelkie wsparcie zapewnia nasz Team Leader Łukasz Formella.
Panowie życzymy Wam dużo szczęścia, niesamowitych wrażeń, a przede wszystkim spełnienia marzeń,
a Trenerom: Przemkowi i Łukaszowi wiele satysfakcji i radości.
Do boju Polsko!!! :)
Starty Filipa wspiera:
optiparts
PREV_Plakat - Giżycko
Kilka moich fotek zapraszam :)
 
I okiem profesjonalisty :) Foto: Jacek Kwiatkowski 
Gazeta Giżycka o regatach!
TGAG_0623_24_K_A