Blog Sportowy, Żeglarstwo Regatowe » Blog Sportowy

Masthead header

Wracamy do gry :)

Ponad 130 zawodników w klasie optimist stanęło na starcie kolejnej edycji regat Energa Sailing Cup- Puchar YKP podczas minionego weekendu w Gdyni.

Była to zarazem II Eliminacja do Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy.
Ciśnienie było ogromne! Już od tygodnia wszyscy nerwowo spoglądali na prognozę pogody. Będzie wiatr, czy go nie będzie?
Ostatni tydzień to słońce, wysoka temperatura i lekka bryza. Koniec tygodnia zapowiadał się jednak burzowy, a zarazem wietrzny.
Wreszcie powiało! Wszyscy Ci, którzy po Pucku czuli mały niedosyt, teraz nie mogą narzekać na Gdynię.
Wiatru było pod dostatkiem. Wyjątkiem były dwa piątkowe wyścigi.
Komisja Sędziowska z Basią Grabarz na czele, podczas 3 dni przeprowadziła wszystkie zaplanowane wyścigi. Przedział wiatru to 15-25 węzłów. Extrema to nawet 30 węzłów i do tego spora fala na Zatoce, która często przeszkadzała mniej przeszkolonym zawodnikom.
To była jazda bez trzymanki :) Doświadczeni Optimiściarze odetchnęli z ulgą. Wieloletni staż, zdobyte doświadczenia i potężna determinacja krok po koku przybliżały ich do zwycięstwa.
Najlepsi pokazali swój wielki kunszt żeglarski i niesamowitą wolę walki.
Bezdyskusyjnie najlepszym zawodnikiem regat okazał się Sławomir Kapałka YKP Gdynia. Jest w tej chwili, jednym z najlepszych Optimiściarzy w Kraju. Tym startem najprawdopodobniej zagwarantował sobie miejsce w Kadrze. Brawo Sławek!
Wygrał 5 z 9 wyścigów i z przewagą 15 punktów odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w tym sezonie.
Drugi był Kuba Gołębiowski z MOS SSW Iława, a trzeci Patryk Kosmalski CHKŻ Chojnice.
Do ostatniego wyścigu trwała walka o medale. W finałowych startach, to wiatr ostatecznie zweryfikował umiejętności wielu zawodników.
Bardzo dobre czwarte miejsce zajął Filip Szmit MBSW/UKŻR Giżycko.
Jesteśmy bardzo, a to bardzo zadowoleni z osiągniętego wyniku. Po tych startach Filip nabrał pewności siebie, odzyskał wiarę we własne możliwości i tym samym włączył się do walki o kwalifikację.
Tak to w życiu bywa, że nie zawsze osiągamy zamierzone cele. Jednak tym razem wracamy z Gdyni mocno podbudowani sukcesem. Forma rośnie! Filip ma bardzo ambitne plany i niech tak zostanie. Poziom motywacji jest bardzo wysoki. Byle trwało to jak najdłużej :)
Po drugim dniu regat otrzymałem od kolegi taką wiadomość:
„…fajnie, że Filip wrócił do gry. Trzymam kciuki. Powodzenia jutro.”
I tak ma być! Filip gratulacje! 
Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Natalia Kuczys MKŻ ARKA Gdynia, tuż za nią na remisie punktowym Gabriela Czapska KS Spójnia Warszawa i trzecia Pola Dzik YKP Gdynia.
Wydaje się, że wśród Pań kwalifikacje imienne na Mistrzostwa Europy zostały przesądzone. Jednak musimy poczekać do końca. Już za trzy tygodnie wszystko będzie jasne.
Puchar YKP Gdynia to świetna impreza regatowa. Dobra organizacja, odpowiednie warunki do rywalizacji. To także kawał żeglarskiej tradycji.
Energa Sailing Cup Gdynia przeszedł do historii. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję.
Nasze starty wspiera :
custom_grid_item_4_1458557654
Byłem tam z Wami :)
Kilka zdjęć w obiektywie Jacka.
Foto: Jacek Kwiatkowski Energa Sailing Cup Gdynia