Blog Sportowy, Żeglarstwo Regatowe » Blog Sportowy

Masthead header

Nowy Rok, nowe wyzwania :)

Pierwszy etap przygotowań do nowego sezonu już za nami. Ostatnie dni minęły na intensywnych treningach w cieplejszej części Europy.
Hiszpania przywitała zawodników słońcem i dobrymi warunkami do żeglugi.
Grupa optimist z trenerem Przemkiem Strusiem te kilka dni spędziła na południu Hiszpanii w Torrevieja, natomiast ekipa Pawła Nowakowskiego klasa 420 w Palamos.
W miniony weekend Filip z grupą 20 Polaków ścigał się w dziewiątej już edycji bardzo cenionych i prestiżowych regat  International OPTIMIST TROPHY “CIUDAD DE TORREVIEJA”  Torrevieja Spain 29th-31th January 2016.
Real Club Nautico w Torrevieja  obchodzi w tym roku złoty jubileusz. To już trzeci raz z rzędu meldujemy się na tej imprezie. :) Tym razem do regat  zgłosiło się 344 żeglarzy reprezentujących 20 państw: Belgia, Czechy, Dania, Stany Zjednoczone, Estonia, Finlandia, Wielka Brytania, Irlandia, Saint Lucia, Włochy, Meksyk, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Szwajcaria, Szwecja i Hiszpania.
W trakcie trzech dni rozegrano 8 wyścigów przy wietrze od 6-14 węzłów. Polacy pływali ze zmiennym szczęściem. Regaty wygrał Szwajcar Max Wallenberg. Najwyżej na 27 miejscu sklasyfikowany został Kamil Manowiecki, 32 Igor Kuczys i 38 Filip Szmit (pełne wyniki). Jest to niezły wynik zważywszy na fakt, że dopiero rozpoczynamy sezon. Cele na ten rok są bardzo ambitne. Mamy świadomość ile jeszcze pracy przed nami, ale najważniejsze jest to, że jesteśmy bardzo zmotywowani.
Już 18 lutego Filip będzie miał okazję ponownie sprawdzić się na trasie regatowej XXVII INTERNATIONAL VILA DE PALAMÓS OPTIMIST TROPHY. My tam będziemy !
Na listach rekord, 576 zgłoszonych zawodników :-) ze wszystkich stron Świata.
W tym samym czasie grupa 420 bardzo intensywnie pracuje. Treningi na wodzie i lądzie. Przedział wiatrowy bardzo zróżnicowany od 2 do 20 knt. Każdy dzień maksymalnie wykorzystany. Krótkie sprawozdanie z pierwszego dnia Julii i Hani na ich fanpage : Szmit&Dzik 420 POL Girls
„…Nareszcie ukochane Palamos!
Dzisiaj rozpakowaliśmy łódki i wyszliśmy na 2h na wodę. Pogoda na razie nas nie rozpieszcza, cały dzień dzień był pochmurny, a temperatura osiągnęła jedynie 13 st C :-(
Po treningu zaliczyliśmy „skałki”, czyli 8 km biegu wzdłuż brzegu. Zmęczone bardzo pracowitym dniem w końcu idziemy spać, ale zanim: przygotujemy domowe batoniki proteinowe, w których robieniu mamy już dużą wprawę! :-)
Dobranoc! „
Na „Polarach” codziennie ponad 200 % normy. I tak trzymać dziewczyny!
Sezon regatowy w Polsce  zbliża się wielkimi krokami. A apetyt na sukces jest potężny :-)
Już za 14 dni wracamy do słonecznego Palamos.
Krótka foto-relacja (źródło: http://www.torreviejaoptitrophy.com)


I jeszcze kilka kadrów ze zgrupowania klasy 420. Palamos 2016

fot. Trener Paweł Nowakowski