Blog Sportowy, Żeglarstwo Regatowe » Blog Sportowy

Masthead header

Czas podsumowań!

To już tradycja. Sezon regatowy w kraju zamykamy imprezą z ogromnymi tradycjami, Mistrzostwa Bazy Mrągowo 2016!
Siedząc w niedzielę na tarasie, w jednej z okolicznych restauracji, z widokiem na jezioro, wspominaliśmy ile to już lat…?
Nasz Sailing Team gości nad jesiennym Czosem  od 2003 roku. To już 13 lat! Jak ten czas szybko leci :)
Zawsze z  wielkim sentymentem wracamy do Mrągowa. Jak zwykle jestem pełen podziwu szczególnie dla najmłodszych 5, 6- letnich żeglarzy..
Nie straszny im wiatr, jesienna zawierucha, deszcz i ekstremalnie niskie temperatury.
Mają jeden cel! Zwyciężyć, pokonać własne słabości, „dopiąć swego”.
Co ich wszystkich ściąga do Mrągowa? Trudne, a zarazem bardzo oczywiste pytanie.
Na pewno nie pogoda!  W październiku często jest kapryśna. Bywały Mistrzostwa, gdzie temperatura spadała blisko zera, a wiatr przekraczał 20 węzłów. Do tego jeszcze deszcz, …
Ten kto nie był, nie zrozumie!
Atmosfera tych regat, jest inna, wyjątkowa. To nad Czosem wychowało się wielu naszych Olimpijczyków.
Wchodząc do „salki z kominkiem”, z kubkiem gorącej herbaty, myślami wracamy jakby do początku. Kilkanaście razy oglądałem wszystkie zdjęcia absolwentów, tych bardziej znanych i tych mniej. Jestem pełen podziwy dla ich determinacji i ogromnej pasji. Wielkim szacunkiem darzymy Bazę. Chęć bycia innym, nietuzinkowym, motywuje nas do pracy.
W wielkim skrócie, Klub Baza Mrągowo to „kawał naszej żeglarskiej tradycji”.
W samo sedno o Mistrzostwach Bazy, Krzysztof Siemieński www.sailing.org.pl;
      „…. trzeba naprawdę kochać żeglarstwo, by w październiku wsiąść na jacht jakby nigdy nic i ścigać się z rywalami, mimo deszczu i zimna potęgowanego wiatrem. Tę miłość do żagli wychowawcy z Bazy Mrągowo potrafią zaszczepić dzieciakom jak nikt inny w Polsce. To właśnie w Mrągowie, od ponad 60 lat, pojawiają się żeglarskie diamenty, które umiejętnie szlifowane przez znakomitych trenerów, błyszczą później na akwenach całego świata. Żaden inny klub nie wypuścił tylu mistrzów Polski, Europy, Świata, tylu olimpijczyków. Pierwsze żeglarskie kroki stawiał tu Karol Jabłoński, chyba najwszechstronniejszy polski żeglarz i zarazem dziesięciokrotny Mistrz Świata w bojerach. Stąd szesnaście lat temu wyruszali do Barcelony na start wokółziemskich regat The Race członkowie załogi „Warty-Polpharmy”:  Robert Janecki, Wojtek Długozima i Mariusz Pirjanowicz. Długo by jeszcze można było wymieniać nazwiska utytułowanych zawodników, których zna dzisiaj cały żeglarski świat. A wszyscy oni zaczynali na małym jeziorze Czos, nad którym leży Mrągowo.”
Od siebie jeszcze dodam, że swoje pierwsze kroki nad Czosem, stawiali: Piotr Myszka olimpijczyk z Rio, Zdzisław Staniul- olimpijczyk z Barcelony i Atlanty, Marek Chocian, Monika Bronicka- olimpijka z Sydney, Tomasz Stańczyk IO Sydney, Ateny, Patryk Piasecki …
Mrągowska Grupa Regatowa na swoim fanpage’u napisała,:
     „…należą się wielkie brawa dla wszystkich uczestników regat za podjęcie walki w mocno jesiennej aurze. Wszyscy, którzy przyjechali do Mrągowa mogli oglądać spektakularne zawody. Mnogość klas, mnóstwo żeglarzy z kraju i zagranicy sprawiają, że powierzchnia żagli jest większa od powierzchni jeziora. Organizacja regat ( oczywiście moim zdaniem ) jest na bardzo wysokim poziomie, dzięki dużemu zaangażowaniu wielu ludzi od rodziców po sponsorów” .
       Tymi regatami i my kończymy sezon żeglarski. To była ostatnia impreza Pucharu Polski w klasie 420.
Bezapelacyjnie najlepszą załogą, zwyciężając wszystkie regaty pucharowe w sezonie 2016, jest żeńska załoga Julia Szmit & Hanna Dzik.
W tym roku dziewczyny potwierdziły swoją dominację w tej klasie i to nie tylko w kraju.
Do tytułu Mistrzyń Świata ISAF z 2015 roku, dołożyły Mistrzostwo Świata Juniorów i Vice-mistrzostwo Europy Juniorów, by ostatecznie we wrześniu sięgnąć po tytuł Mistrzyń Polski.
To był fantastyczny sezon, pełen emocji. Wisienką na torcie będzie na pewno grudniowy start w Nowej Zelandii, na Mistrzostwach Świata Juniorów ISAF.
W konkurencji mężczyzn, Polskę będzie reprezentowała załoga Maciek Krusiec i Rafał Radecki.
Po tej imprezie następuje delikatne przebudowanie w klasie 420. Część załóg odchodzi, zmieniając klasę, bądź kończą swoją żeglarską karierę, inni przychodzą.
Jednak nie ma się czym przejmować :) Od wiosny zaczynamy nowe rozdanie.
Tym razem stawiam na załogę Gołębiowski& Szmit. Pierwsze starty tego Teamu są bardzo obiecujące :)
Trzymajcie kciuki!
Gratulacje dla uczestników. Gratulacje dla zwycięzców!
Wyniki: Mistrzostwa Bazy Mrągowo
tomek-wyniki
Puchar Polski klasa 420
tomek-wyniki-3

 

I kilka zdjęć z Mrągowa: Foto: Tomek Szmit& Mariusz Kluk :-)