Blog Sportowy, Żeglarstwo Regatowe » Blog Sportowy

Masthead header

38 lat tradycji. To Filip Szmit zapisał się w kartach historii tych pięknych regat.

Zakończyła się czwarta i ostatnia już Eliminacja do Wielkiego  Finału Energa Sailing Cup Sopot 2015.
Optimiściarze tym razem rywalizowali w Kiekrzu pod Poznaniem w bardzo prestiżowych regatach Srebrny Żagiel Optimista. To impreza z wielkimi tradycjami i jedna z najstarszych w kraju. Pierwsze regaty odbyły się w 1977. Mają więc blisko 40 lat.
Bezapelacyjnie najlepszy na tym akwenie okazał się Filip Szmit i to jego imię i nazwisko zostanie wygrawerowane na pięknym Pucharze ufundowanym w roku 1978 przez Redakcję Tydzień.
Do tej pory po zwycięstwo sięgali min.Tomek Januszewski, Jacek Noetzel, Agata Barwińska, Mikołaj Staniul, Tadeusz Kubiak i wielu innych utalentowanych żeglarzy.
Były to bardzo trudny start, komentuje Filip. Zresztą jezioro Kierskie do łatwych nie należy. Położenie akwenu i duże zmiany kierunku wiatru, wymuszają na zawodniku maksymalna koncentrację i ciągłą pracę na łódce. Wiatru starczyło na rozegranie sześciu wyścigów w piątek i niedzielę. Z wyłonieniem najlepszych nie było problemów.
Osobiście bywałem na Srebrnym Żaglu kilka razy. Przez cały czas trwania regat, każdy może poczuć atmosferę sportowej rywalizacji. Jacht Klub Wielkopolski na czele z Trenerem Tomaszem Figlerowiczem znakomicie i z wielkim kunsztem organizują tą imprezę.
Wszyscy wracają z Poznania naładowani pozytywną energią.
3

źródło: wama-sport.pl

2
1
Ostatecznie Filip zakończył Eliminacje Energii na bardzo dobrym trzecim miejscu.
7

źródło: psko.pl

Finał w Sopocie dostarczy do rywalizacji podwójną ilość punktów, tak więc wszystko może się jeszcze wydarzyć.
Już w czwartek czterdziestu najlepszych zawodników w kraju przemieszcza się w kierunku Sopockiego Molo i tam na oczach tysięcy widzów rywalizować będą o dużą kasę tj.Stypendia Programu Energa. Także jest o co walczyć. Co roku, to wielkie wydarzenie daje nam masę emocji. Wieczorem w niedzielę na zakończenie trzydniowej rywalizacji dla kibiców i młodych żeglarzy, na koncertowej scenie wystąpi Mrozu. W imieniu organizatora, zawodników, rodziców, trenerów, serdecznie zapraszam do Sopotu.
My tam będziemy.
I przypomnienie co się działo na Finale w 2013 roku „Kulminacja emocji – relacja z finału Energa Sailing Cup sierpień 2013”
W 2014, Julia wygrała klasyfikację dziewcząt i otrzymała stypendium w wysokości 15.000 zł :-)
Czas zacząć Mistrzostwa Europy Juniorów w klasie 420!
Nasza załoga klasy 420 Julia&Hania już w Burgas w Bułgarii. Zaczynamy Junior European Sailing Championships 2015. Informacje z tej imprezy na bieżąco na facebook.
8
Topowe załogi klasy 420 i 470 pozdrawiają z Burgas.Mistrzostwa Europy Juniorów 2015 :-)
imageimage(2)image(3)image(4)

image(1)
…… i jeszcze Gazeta Giżycka i Pan Sławek Kędzierski o Srebrnym Żaglu Optimista :-)
Layout 1